• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

3 април 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 21 март.

Денеска е Преподобен Јаков Исповедник.

Свети Јаков е исповедник на православната вера во времето на иконоборството. За него се знае многу малку: дека бил епископ, многу се подвизувал во пост и молитва, а пострадал веројатно во времето на императорот Константин Копроним.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Агапа и Хионија.

Агапа и Хионија биле родени во Солун. Во 304 година, за време на прогонства на царот Диоклецијан биле измачувани поради тоа што верувале во Христос и бидејќи ги сокриле светите книги кои тој сакал да ги уништи. Со својот свет христијански живот покажале дека се верни наследнички на христијаните од Солун.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...