• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

7 април 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 25 март.

Денеска е Велика Сабота.

Својата проповед за небесното царство, т.е. за блажениот, спокоен и радосен живот, Христос ја започна на свои 30 години и проповедаше 3 години. Но, како Бог тој не замолкна како што секој човек замолкнува со својата смрт, туку и вистински мртов како човек продолжуваше да проповеда на оние што од почетокот на времето и човечкиот род умреа од бодилото на смртта. Велика Сабота е ден на свештен трепет пред Христовото воскресение.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Лидвина.

Била родена во 1380 година во Холандија. Потекнувала од сиромашно семејство. Во 1395 година се разболела од болест која предизвикала брзо ширење на големи рани по нејзиното тело. Нејзината некогашна убавина исчезнала. Света Лидвина размислувала за маките кои ги трпел Исус. Таа се поистоветила со Христовите страдања и започнала да чувствува дека болките не ги поднесува сама, туку дека Христос е во неа. Прифаќајќи ја болеста со големо верување, умрела во 1433 година.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ