• A-
  • A
  • A+
четврток, 20 септември 2018, 

Од верските календари

Од верските календари

20 јуни 2018 (МИА)

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 7 јуни.

Денеска е Св. свештеномаченик Теодот Анкирски.

Теодот живееше во времето на императорот Диоклецијан. Беше женет човек и во градот Анкира држеше една гостилница. Во Христа веруваше тајно, но не пасивно: им помагаше христијаните по околните пусти места и ги погребуваше расфрлените тела на мачениците. Кога во градот беа погубени седум девојки христијанки, Теодот тргна да ги бара нивните тела. Ги најде и ги погреба. Но, властите дознаа за таа негова постапка и тој беше изведен пред суд. Го ставија на маки, а потоа го погубија. Така пострада овој пречесен аристократ по дух, во 303 година. Подоцна некој свештеник го зеде неговото тело и го погреба на една восочинка близу градот, каде што подоцна беше подигната црква во негово име.

ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР

Денеска е Св. Наум Охридски.

Свети Наум бил ученик на Свети Кирил и Методиј. Тој го навестил Евангелието Христово на бреговите на Охридското Езеро. Во негово време, постоело единство меѓу христијаните. Свети Наум на јужниот брег на Охридското Езеро основал голем манастир, кој го носи неговото име. Бил мудар учител и духовен водач. Со Свети Кирил и Методиј, со Климент Охридски и името свето, Наум секогаш ќе биде дел од историјата на словенското христијанство.

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Обожаватели на Принс бараат истрага за неговата смрт

Илјадници обожаватели на американскиот музичар При...

Објавена првата слика од новиот Џокер

Режисерот Тод Филипс на Инстаграм ја објави првата...

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...