• A-
  • A
  • A+
понеделник, 25 јуни 2018, 

СП 2018: Досегашни шампиони

СП 2018: Досегашни шампиони

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) – Во Русија за нешто помалку од четири часа почнува 21-то Светско фудбалско првенство. 32 репрезентации ќе се борат за шампионскиот трофеј кој досега во најмногу наврати го има освојувано Бразил – пет пати.

Листа на досегашните Светски фудбалски шампиони:

Уругвај, 1930 година: Уругвај
Италија, 1934: Италија
Франција, 1938: Италија
Бразил, 1950: Уругвај
Швајцарија, 1954: СР Германија
Шведска, 1958: Бразил
Чиле, 1962: Бразил
Англија, 1966: Англија
Мексико, 1970: Бразил
СР Германија, 1974 година: СР Германија
Аргентина, 1978: Аргентина
Шпанија, 1982: Италија
Мексико, 1986: Аргентина
Италија, 1990: Германија
САД, 1994: Бразил
Франција, 1998: Франција
Јужна Кореја / Јапонија, 2002: Бразил
Германија, 2006: Италија
Јужна Африка, 2010 година: Шпанија
Бразил 2014: Германија.
Русија 2018: ????? зс/13:19

###

Мозаик

Актерот Мајкл Рапапорт спречил можна авионска несреќа

Холивудскиот актер Мајкл Рапапорт имал драматично ...

Фридленд доби отказ од „Нетфликс“ поради расизам

Компанијата „Нетфликс“ го отпушти главниот службен...

„Чоколаден Меси“ за 31-от роденден на аргентинскиот фудбалер

Московските слаткари, откако дознаа дека родендено...

Стинг ги нарече светските лидери кукавици

Британскиот музичар Стинг во Атина ги нарече светс...

Романтична свадба на ѕвездите од „Игра на тронови“

Ѕвездите од серијата „Игра на тронови“, Кит Харинг...