• A-
  • A
  • A+
E premte, 17 Gusht 2018, 

Kulturë

Antonio Serano dhe Konstanca Lehner sonte në "Verën e Ohrit"

Antonio Serano dhe Konstanca Lehner sonte në "Verën e Ohrit"

Ohër, 17 gusht 2018 (MIA) - Në kishën "Shën Sofija" sonte do të performojnë artistët spanjollë Anton... më tepër...

 
Fillon "MakeDoks", 70 filma deri më 23 gusht

Fillon "MakeDoks", 70 filma deri më 23 gusht

Shkup, 16 gusht 2018 (MIA) - Festivali i nëntë i filmit dokumentar kreativ "MakeDoks", sonte  në Kur... më tepër...

Mbrëmjet Strugane të Poezisë me programe të njëjta dhe një të tretën buxhet më të vogël

Mbrëmjet Strugane të Poezisë me programe të njëjta dhe një të tretën buxhet më të vogël

Shkup, 15 gusht 2018 (MIA) - Me buxhet më të vogël për tridhjetë për qind nga edicioni i kaluar, Fes... më tepër...

Maqedonia dhe Bullgaria me program të posaçëm do ta përforcojnë bashkëpunimin kulturor

Maqedonia dhe Bullgaria me program të posaçëm do ta përforcojnë bashkëpunimin kulturor

Sofje, 15 gusht 2018 (MIA) - Qeveria bullgare miratoi Projekt-program për bashkëpunim në fushën e ku... më tepër...

Koncert i Elvis Rudit dhe Marin Gjolmës në Verën e Ohrit

Koncert i Elvis Rudit dhe Marin Gjolmës në Verën e Ohrit

Ohër, 15 gusht 2018 (MIA) - Në kuadër të programit të "Verës së Ohrit" sonte në kishën "Shën Sofja" ... më tepër...

Përfundojnë përgatitjet për Mbrëmjet e 57-ta strugane të poezisë

Përfundojnë përgatitjet për Mbrëmjet e 57-ta strugane të poezisë

Strugë, 15 gusht 2018 (MIA) - Përfundojnë përgatitjet e fundit për Mbrëmjet e 57-ta strugane të poez... më tepër...

Çoçaj:"Vera e Ohrit" është gëzim i madh jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për të gjithë rajonin

Çoçaj:"Vera e Ohrit" është gëzim i madh jo vetëm për Maqedoninë, por edhe për të gjithë rajonin

Ohër, 14 gusht 2018 (MIA) - Virtuozi kosovar i kitarës Drilon Çoçaj mbrëmë mbajti koncert në kishën ... më tepër...

"Në agoni" nga Kërlezha në "Verën e Ohrit"

"Në agoni" nga Kërlezha në "Verën e Ohrit"

Ohër, 14 gusht 2018 (MIA) - Në kuadër të festivalit "Vera e Ohrit" sonte, në hollin e kishës "Shën S... më tepër...

Ndahen çmimet për më të suksesshmit në "Perlat e liqenit 2018"

Ndahen çmimet për më të suksesshmit në "Perlat e liqenit 2018"

Strugë, 13 gusht 2018 (MIA) - Pianisti nga Maqedonia Kolos Curri dhe këngëtarja Kira Gogoladze nga R... më tepër...

Mbrëmje me kitarën e Drilon Çoçajt në "Shën Sofia"

Mbrëmje me kitarën e Drilon Çoçajt në "Shën Sofia"

Ohër, 13 gusht 2018 (MIA) - Festivali "Vera e Ohrit" vazhdon sonte me përmbajtje nga programi muziko... më tepër...

Netët strugane të poezisë nga 22 deri më 27 gusht

Netët strugane të poezisë nga 22 deri më 27 gusht

Strugë, 12 gusht 2018 (MIA) - Nga 22 deri më 27 gusht në Strugë do të mbahet edicioni i 57-të i Netë... më tepër...

Koncert i pianistit shqiptar Robert Bisha dhe Ekspozitë "Pas ylberit" sot në "Verën e Ohrit"

Koncert i pianistit shqiptar Robert Bisha dhe Ekspozitë "Pas ylberit" sot në "Verën e Ohrit"

Ohër, 10 gusht 2018 (MIA) - Festivali "Vera e Ohrit" programin e vazhdon me koncertin e pianistit sh... më tepër...

Lençe Zdravkin dhe Omer Kaleshi, fitues të çmimit "Nënë Tereza"

Lençe Zdravkin dhe Omer Kaleshi, fitues të çmimit "Nënë Tereza"

Shkup, 9 gusht 2018 (MIA) - Humanistja nga Velesi Lençe Zdravkin dhe piktori i famshëm me karrierë b... më tepër...

Emërohen drejtorë në tetë institucione nacionale në kulturë

Emërohen drejtorë në tetë institucione nacionale në kulturë

Shkup, 9 gusht 2018 (MIA) - Ministri Kulturës Asaf Ademi pas konkurseve të realizuara ka emëruar dre... më tepër...

Mbrëmje e muzikës kamertale në "Vera e Ohrit" me ansamblin "Ignjac Fuks"

Mbrëmje e muzikës kamertale në "Vera e Ohrit" me ansamblin "Ignjac Fuks"

Ohër, 9 gusht 2018 (MIA) - Programi muzikor i "Verës së Ohrit" ofron koncert të muzikës kamertale me... më tepër...

Festivali i parë i artit ndriçues në Shkup

Festivali i parë i artit ndriçues në Shkup

Shkup, 8 gusht 2018 (MIA) - Në Çarshinë e vjetër të Shkupit më 6 tetor të këtij viti do të mbahet fe... më tepër...

Tre artistë shqiptarë në Festivalin "Vera e Ohrit"

Tre artistë shqiptarë në Festivalin "Vera e Ohrit"

Shkup, 8 gusht 2018 (MIA) - Në Edicionin e sivjetmë të Festivalit "Vera e Ohrit" do të performojnë e... më tepër...

Mozaik

Një fëmijë dyvjeçar pi nga 40 cigare në ditë

Një dyvjeçar nga Indonezia është bërë i varur nga ...

NASA më në fund e lansoi sondën solare "Parker" (VIDEO)

Pas disa anulimeve, Aeronautika Kombëtare Amerikan...

Majkëll Mur: Tramp është presidenti i fundit

Regjisori amerikan Majkëll Mur publikoi trajler pë...

Destinacione nga Japonia deri në Norvegji në të cilat është e ndaluar të vdesësh

Ndoshta mendoni se ligjet e logjikës dhe fizikës n...

Maria Kiri Sklodovska - gruaja më me ndikim e shekullit

Marija Kiri Sklodovska, shkencëtarja polako-france...