• A-
  • A
  • A+
E martë, 16 Tetor 2018, 

Në FNKF "Vëllezërit Manaki" - Manastir master klas për fituesin e Oskarit Roxher Dikins

Në FNKF "Vëllezërit Manaki" - Manastir master klas për fituesin e Oskarit Roxher Dikins

Manastir, 24 shtator 2018 (MIA) - Festivali ndërkombëtar i kamerës së filmit "Vëllezërit Manaki" sot vazhdon me master klas, të cilin do ta mbajë fituesi i Oskarit, kinematografi britanik Roxher Dikins.

Fituesi i sivjetshëm i "Kamerës 300" të artë për veprën jetësore, takimin me studentët dhe pjesëmarrës të tjerë në festivalin do ta mbajë në sallën e  vogël në IP Qendra për kulturë".

Дикинс 2

"Gjithmonë kam dashur të fotografoj njerëz ose të xhirojë dokumentare për ta. Dua firma me personazhe të fuqishëm. Dua ta xhiroj fytyrën e njeriut. Kjo është me interesante se çka do tjetër dhe kjo është ajo që do të vazhdoj të punoj", thotë Dikins, kinematograf me më shumë nominime për Oskar, rekorder në suaza botërore.

Nga FNKF "Vëllezërit Manaki" theksojnë se kinematografi Roxher Dikins është në Manastir në vitin kur ai përfundimisht u bë fitues meritor i Oskarit për krijimin në filmin "Destruktori 2049".

Paralelisht në skenën e festivalit në Manastir do të transmetohen filma në disa konkurrime dhe programe festivali. mb/08:47

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.NUK KA LAJME TË NDËRLIDHURA

Mozaik

Vdiq Pol Alen, themeluesi i Majkrosoftit

Themeluesi i Majkrosoftit, Pol Alen vdiq mbrëmë në...

Arda Turan përballet me 12,5 vite burg për sulm ndaj këngëtarit Berkaj Shahin

Prokuroria e Stambollit kërkoi dënim me burg prej ...

Familja e yllit të ndjerë Prins i ndalon Trampit t'i përdorë këngët e tij

Familja e yllit të ndjerë të muzikës pop, Prins, k...

Dukesha nga Saseks është shtatzënë

Princi britanik Hari dhe bashkëshortja e tij, duke...

Martesë e re në familjen mbretërore britanike

Princesha Juxhinia, mbesa e mbretëreshës Elizabeta...