• A-
  • A
  • A+
E shtunë, 23 Qershor 2018, 

Në një shpërthim të dyfishtë në Mogadishu kanë humbur jetën 18 persona

Në një shpërthim të dyfishtë në Mogadishu kanë humbur jetën 18 persona

Mogadishu, 23 shkurt 2018 (MIA) - Të paktën 18 persona kanë humbur jetën, ndërsa 20 të tjerë janë plagosur një një shpërthim të dy autobomba në kryeqytetin Mogadishu të Somalisë, kumtuan autoritetet shëndetësore lokale.

Sipas agjencisë gjermane të lajmeve DPA, në sulmin kanë humbur ketën të paktën nëntë persona, prej të cilëve të paktën katër janë militantë.

Shpërthimi i dy makinave ka ndodhur në afërsi të pallatit presidencial, pas çfarë ka pasur këmbim-zjarr i ashpër midis sulmuesve dhe pjesëtarëve të forcave të sigurisë.

Grupi islamik Al Shabab e ndërmori përgjegjësinë për sulmin. hr/19:48

###

Të gjitha të drejtaj janë të mbrojtura.Ky material nuk mund të deponohet, botohet, transmetohet, korjohet dhe sërish të distribuohet në çfarëdolloj forme, pa leje me shkrim nga Ajencia Informative e Maqedonisë.